Home | Awards

Awards

Celebrating your achievements

Central Regional TAFE students, their families, sponsors and employers, came together recently to celebrate the achievements of its 2016 graduating students. A Student Graduation and Awards event was held at each of the major campuses.

Each of these events was about celebrating the success of the students and providing a special sense of occasion. It is a wonderful opportunity to showcase student and college achievements to our community.

Central Regional TAFE assisted over 2,300 students from the Goldfields, Wheatbelt, Mid West and Gascoyne regions, to obtain a nationally recognised qualification.

Midwest and Gascoyne Major Awards 2016 

The Student Graduation and Awards evening was held at the Batavia Hall, Geraldton Grammar School on Friday 24 March.  The following were the Major Award winners for the Midwest and Gascoyne Region.

Trainee of the Year - Gregor Pettigrew

Apprentice of the Year - Quinn Lefroy

Aboriginal Student of the Year - Heidi Rosenthal

Vocational Student of the Year - Kyle Morgan

Special acknowledgement and thanks to the sponsors of the Major Awards.

Geraldton Major Awards for website.jpg

Check here for a list of our Outstanding Achievement Award winners and sponsors.

Find a list of our 2016 Midwest graduates here.

Find a list of our 2016 Gascoyne graduates here.

Wheatbelt Student Excellence Awards 2017

The Student Excellence Awards evening was held at the Northam Bridgeley Community Centre, on Friday 17 March.  The following were the Award winners for the Wheatbelt region.

Trainee of the Year – Samantha Aurisch-Pike

Apprentice of the Year – Lachlan Crane

Culturally and Linguistically Diverse Student of the Year – Lalida Udomsak

James Dawson Award – Sharon Diver and Troy Fail (Joint Winners)

Aboriginal Student of the Year – Lynette Garlett

Vocational Student of the Year – Leonie Whisson

Special acknowledgement and thanks to the sponsors of the Awards.

Major Awards for website Northam.jpg

Find a list of our 2017 Wheatbelt graduates here.

Kalgoorlie Major Awards 2016

The Student Graduation and Awards evening was held at the Flexible Learning Centre, Kalgoorlie Campus, on Wednesday 15 March.  The following were the Major Award winners for the Goldfields region.

Trainee of the Year – Aaliyah-Chynna Tuhakaraina

Apprentice of the Year – Christopher Pickett

Aboriginal Student of the Year – Loretta Lennon

Vocational Student of the Year – Joanna Scott

 

western australian training awards

The WA Training Awards recognise and reward outstanding achievements of apprentices, trainees and vocational students, and the contribution to training made by trainers, training organisations and employers. Winners of Central Regional TAFE Student Awards are strongly encouraged to apply for the WA Training Awards. 

Be in the running for $5000 in cash or prizes by entering the WA Training Awards 2017.  Applications are open now.

Students or lecturers may enter the awards in the following categories:

  • WA Apprentice of the Year
  • WA School-based Apprentice of the Year
  • WA Trainee of the Year
  • WA Vocational Student of the Year
  • WA Aboriginal and Torres Strait Islander Student of the Year
  • WA Cultural Diversity Training Award
  • WA International Student of the Year
  • WA Trainer of the Year

Visit the Department of Training and Workforce Development website for more information and application criteria - and to download the application guide.

Applications close 5.00pm on Friday 5 May and must be submitted via the online application portal.

organisational awards and achievements

Our organisation has a long history of achievements and awards.  Some of the more recent include:

Geraldton Campus

  • Western Australia Chef Apprentice Award 2012 - Winner : Jeremy Baietta
  • TLISC Awards for Excellence 2013 - Winner Excellence in Industry Promotion - Durack Institute of Technology 
  • WA Training Awards 2013 - Winner Vocational Student of the Year - Natasha Farr
  • WA Training Awards 2013 - Winner Training Initiative - OMSA Program 
  • WA Training Awards 2014 - Winner Aboriginal and Torres Strait Islander of the Year - Regina Richardson 
  • Green Gown Awards 2014 - Highly Commended Best Newcomer - Durack Institute of Technology 
  • WA Training Awards 2015 - Winner Large Training Provider of the Year - Durack Institute of Technology
  • WA Training Awards 2015 - Finalist Trainee of the Year - Tyson McEwan 
  • WA Training Awards 2015 - Aboriginal and Torres Strait Islander Student of the Year - Edith Smyth 
  • Green Gown Awards 2015 - Continuous Improvement Institutional Change - Durack Institute of Technology
  • Worldskills Australia Regional Competition 2015 - one of three finalists to represent WA at the National Competition : Apprentice Plumber Andrew Wilson 
  • WA Training Awards 2016 - Finalist Large Training Provider of the Year - Central Regional TAFE

Northam Campus

  • Curtin University Teaching Excellence Awards 2013 - Overall Winner - Robert Carter 
  • WA Training Awards 2014 - Finalist Trainer of the Year : Megan Thurkle and Shona Andrews 
  • Curtin University Teaching Excellence Awards 2015 - Overall Winner - Dr Sharon Ross 
  • WA Training Awards 2015 - Finalist Large Training Provider of the Year - CY O'Connor Institute 
  • WA Training Awards 2015 - Winner Trainer of the year - Danny Grundy 
  • WA Training Awards 2015 - Winner WA Culturally and Linguistically Diverse Student of the Year - Maureen Guiloy

 

     

      Page last updated May 03, 2017